myhealthystyle.pl

Myhealthystyle.pl – zdrowie, uroda, zakupy, moda

Co warto wiedzieć o lubczyku
Zdrowie

Co warto wiedzieć o lubczyku?

Lubczyk, pomimo swoich bogatych właściwości nie jest najpopularniejszym ziołem w naszym kraju. Wiele osób nie wie jak go używać oraz nie zna jego działania. Jeżeli jednak chciałbyś dowiedzieć się więcej na jego temat zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

Czym jest lubczyk?

Lubczyk należy do rodziny roślin baldaszkowatych. Liść lubczyku jest zdecydowanie wyższy niż typowe zioła – przy odpowiednich warunkach dorastają do półtora metra wysokości. Warto wspomnieć, że lubczyk ma bardzo charakterystyczny posmak w związku z dość intensywnie wyczuwalnym smakiem umami. Ponadto korzeń lubczyku wykorzystywany jest do produkcji preparatów farmaceutycznych oraz kosmetyków.

Jak używać lubczyk?

Liście lubczyku zastosowanie znajdują głównie w kuchni, nie mają specjalnych właściwości prozdrowotnych. Fakt, że są niskokaloryczne jest ich ogromną zaletą, często są zalecane dla osób, które muszą być na specjalnej, lekkostrawnej diecie. Lecznicze właściwości mają związki zawarte przede wszystkim w korzeniu rośliny. To właśnie w nich znajduje się olejek, na który składają się między innymi ftalidy, alfa-terpineol, pinen, estry linalolu, kwasy polifenolowe, związki kumarynowe oraz pochodne beta-sitosterolu. Korzeń lubczyku często znajduje zastosowanie w leczeniu wzdęć, niestrawności. Warto również wspomnieć, że uważa się go za afrodyzjak. Oprócz tego do produkcji luksusowych perfum wiele firm wykorzystuję tę roślinę.

Lubczyk – działanie uboczne

Tak naprawdę lubczyk nie ma zbyt dużo przeciwwskazań do jego stosowania. Warto jednak pamiętać o tym, że jego działanie rozkurczowe może być bardzo niekorzystne w przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Wszystko to przez substancję o nazwie ligustylid. Inną grupą osób, która powinna zwrócić uwagę na używanie lubczyku, są osoby cierpiące na nadwrażliwość na kwas glutaminowy. Spożycie większej ilości tej przyprawy może zadziałać podobnie jak dodatek syntetycznego glutaminianu.

Jakie jest zastosowanie lubczyku?

Jeżeli zależy Ci na wydobyciu smaku umami to bez wątpienia powinieneś zastosować lubczyk. Idealnie nadaje się jako przyprawa do zup, sosów, gulaszy. Dania gotowane z jego dodatkiem z pewnością zyskają na smaku. Jednakże należy pamiętać także o tym, że lubczyk, przeciwnie niż koperek, pietruszka czy kolendra, nie jest wykorzystywany do posypania gotowego dania, ale tylko do przygotowania wywaru.

Ciekawostki o lubczyku

  • Zależy Ci na tym aby lubczyk był większych rozmiarów? Jeżeli tak to powinien być on hodowany w ziemi, ponieważ w związku z dużym systemem korzeniowym nie nadaje się do uprawy w doniczce jak bazylia czy natka pietruszki.
  • Lubczyk można zakupić w sezonie w pęczku lub jako sadzonkę w doniczce, czy też nasiona do samodzielnego wysiewu. Pamięta, aby zawsze wybierać lubczyk, którego liście są mocno zielonych liściach, nie powinny być w żadnej sposób ususzone.
  • Lubczyk w dzisiejszych czasach można znaleźć w preparatach farmaceutycznych używanych w celu uzyskania działania moczopędnego i rozkurczowego. Oprócz tego zastosowanie ma w lekarz przeciwbólowych.