myhealthystyle.pl

Myhealthystyle.pl – zdrowie, uroda, zakupy, moda

Lifestyle

Co to jest lidokaina? Działanie i przeznaczenie

Związek określany jako lidokaina jest aktualnie bardzo często używany w celu wykonania znieczulenia. Co warto o nim wiedzieć?

Lidokaina jest używana w wielu celach, między innymi po to, aby zredukować dolegliwości bólowe podczas zabiegów, ale również może być ona składnikiem leków. Zobacz najważniejsze informacje o tym, czym jest lidokaina, jakie ma właściwości i na czym polega jej działanie.

Co to jest lidokaina?

Związek chemiczny określany jako lidokaina jest rodzajem preparatu miejscowo znieczulającego, który może być używany w postaci czystej albo z dodatkami, na przykład z adrenaliną.

Obecnie lidokaina jest powszechnie stosowana w medycynie, a dzięki niskiemu potencjałowi do powodowania skutków ubocznych jest ona również wykorzystywana wtedy, gdy u pacjentów mogą pojawiać się przeciwwskazania do stosowania innych rodzajów znieczuleń.

Jakie działanie wykazuje lidokaina?

Lidokaina wywiera wpływ na przewodnictwo impulsów, jakie następuje we włóknach nerwowych. W rezultacie zmniejsza ona odczuwane dolegliwości bólowe, jakie mogą pojawiać się na skutek różnych zabiegów, ale też dolegliwości.

Warto jednocześnie podkreślić, że lidokaina ma niski wpływ na częstość akcji serca, wobec tego może być ona dobrą alternatywą dla innych substancji znieczulających. Wykazuje ona działanie antyarytmiczne, czyli zmniejsza ryzyko pojawienia się arytmii serca.

Trzeba jednak wskazać, że nie może być ona stosowana we wszystkich przypadkach, ponieważ ma ona również określone przeciwwskazania, również dotyczące schorzeń układu krążeniowego.

Formy podawania lidokainy

Lidokaina może być podawana w różnych formach, dlatego też ma ona szerokie zastosowanie jako substancja znieczulająca.

W anestezjologii, na przykład podczas zabiegów, jest ona podawana w formie zastrzyków bezpośrednio w tkanki, na przykład podczas zabiegów stomatologicznych. Również może być ona podawana w formie żelu albo aerozolu na skórę, przez co również pozwala na uzyskanie efektu znieczulającego na obszarze, na którym została zaaplikowana.

Jakie są wskazania do stosowania lidokainy?

Najczęściej lidokaina wykorzystywana jest podczas bolesnych zabiegów wymagających znieczulenia skóry oraz błoń śluzowych, na przykład w dermatologii, medycynie estetycznej czy też w ortopedii. Również używana jest w innych zabiegach, gdy konieczne jest znieczulenie tkanek, by przeprowadzić konkretne procedury.

Warto też wskazać, że lidokaina często wybierana jest przez sportowców. Stosowana jest ona głównie w przypadku pojawienia się miejscowych bólów, na przykład przy nadwyrężeniu lub przy urazach. Wtedy pozwala ona na zredukowanie nieprzyjemnych dolegliwości, a przez to umożliwia też szybszy powrót do zdrowia.

Gdzie można kupić lidokainę?

Preparaty zawierające lidokainę są obecnie dostępne na receptę i bez recepty w aptekach. Można również zakupić ten związek w formie proszku, który przeznaczony jest do przygotowywania innych produktów, na przykład kremów na skórę.

Lidokaina bez recepty może być zakupiona również w sklepach internetowych. Wtedy jest ona przekazywana bezpośrednio do klienta, na przykład przez firmę kurierską.

Artykuł sponsorowany