myhealthystyle.pl

Myhealthystyle.pl – zdrowie, uroda, zakupy, moda

balkon
Zakupy

Jak efektywnie zaaranżować balkon?

Chcesz stworzyć strefę relaksu w swoim mieszkaniu? Wykorzystaj do tego balkon! To idealne miejsce, gdzie możesz odpocząć po ciężkim dniu, nawet jeśli mieszkasz na dużym osiedlu. Aby w pełni korzystać z atutów balkonu, trzeba pomyśleć o jego efektywnej i estetycznej aranżacji. Sprawdźcie, o co warto zadbać, a czego unikać?

Meble balkonowe

Zacznijmy od najpowszechniejszej sytuacji, jaką jest niewielki balkon. W tym przypadku aranżacja może być nieco kłopotliwa, gdyż na małej powierzchni musimy zmieścić wszystko, czego potrzebujemy do odpoczynku. Jak zawsze, podstawą jest odpowiednie planowanie. Przygotujcie szkic balkonu, a następnie spróbujcie dopasować elementy wyposażenia, nanosząc je na rysunek. Zobaczycie wówczas, czy nie trzeba z czegoś zrezygnować, a może wymienić stół czy krzesła na mniejsze?

Oferta mebli balkonowych jest dziś bardzo szeroka, dlatego bez trudu znajdziecie komplet idealnie dopasowany do waszych potrzeb. Na niewielkich balkonach świetnie sprawdzą się kompaktowe stoliki i krzesła. Unikajcie natomiast masywnych leżaków, które trudno będzie ustawić tak, aby nie przeszkadzały przy poruszaniu się po balkonie. Dobrym rozwiązaniem są meble składane, które łatwo ułożycie w jednym miejscu, gdy nie będą potrzebne. Warto zadbać również o parasol. Na balkon świetnie pasują modele wiszące, które można ustawić nawet w rogu, a czaszę parasola rozłożyć nad stolikiem. W zakupie tego rodzaju wyposażenia pomocą będzie pożyczka bez BIK.

Zieleń

Bardzo ważnym elementem aranżacji balkonu jest zieleń. Rośliny należy jednak dobierać ostrożnie, słuchając rad sprzedawców. Chodzi o warunki, w jakich poszczególne gatunki najlepiej rosną. Niektóre kwiaty wymagają dużego nasłonecznienia, inne natomiast powinny stać w cieniu. Warto więc wyposażyć się w różnorodne donice, z których część można zawiesić na balustradzie, a część ustawić na ziemi. Musicie tylko pamiętać o podstawowej zasadzie, jaką jest unikanie tworzenia „małpiego gaju”. Zbyt dużo roślin stworzy przytłaczające wrażenie.

Osobom, które chcą odpoczywać wśród kwitnących kwiatów, ale rozmiar balkonu nie pozwala na postawienie dużej liczby doniczek, polecamy donice kaskadowe. Przypominają wysoki stojak, na którym – piętrowo – ustawia się donice z kwiatami. Rozwiązanie to gwarantuje wyjątkowy efekt estetyczny. Konstrukcję kaskadową możecie wykonać samodzielnie z impregnowanego drewna lub, z pomocą pożyczki bez BIK, kupić w sklepach ogrodniczych.