myhealthystyle.pl

Myhealthystyle.pl – zdrowie, uroda, zakupy, moda

zdrowy sen
Lifestyle

Jak zadbać o zdrowy sen?

Bezsenność to coraz częściej występujący problem, który objawia się nie tylko problemami z zasypianiem, ale również niską jakością snu, wybudzaniem w trakcie oraz zbyt krótkim snem. Zaburzenia snu dotykają od 33 do 50% populacji. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, w jaki sposób zadbać o zdrowy sen.

Jak poradzić sobie z bezsennością?

Problemy ze snem mogą mieć charakter krótkotrwały lub przewlekły, jeśli trwają dłużej niż trzy tygodnie, powinniśmy poszukać profesjonalnej pomocy. Wcześniej warto sprawdzić, czy nie pomoże nam zadbanie o higienę snu. 

Ogranicz niebieskie światło

Dwie godziny przed planowanym pójściem spać nie korzystaj z urządzeń emitujących niebieskie światło, tj. smartfonów, tabletów, komputerów czy telewizorów. Alternatywą dla takiego spędzania czasu może być słuchanie muzyki, podcastów lub audiobooków, czytanie książek papierowych lub na czytniku ebooków. Ta ostatnia opcja nie jest idealnym rozwiązaniem, ale wciąż lepszym od ekranu smartfona, ponieważ ekran czytnika jest naświetlany (najczęściej z ramki), a nie świeci sam z siebie.

Pożegnaj kofeinę

Nie musisz eliminować jej całkowicie, jednak unikaj jej nadmiernego spożycia oraz konsumowania jej w godzinach popołudniowych. Pamiętaj, że kofeina występuje nie tylko w kawie, ale również w ziarnach kakaowca, liściach herbaty, orzechach cola, yerba mate, coli i owocach guarany. Warto zwrócić uwagę, czy nie występuje w przyjmowanych lekach przeciwbólowych lub zwalczających przeziębienie i grypę.

Zadbaj o odpowiednie warunki w sypialni

Twoim celem powinno stać zapewnienie całkowitej ciemności w sypialni. W tym celu sprawdź, czy nie zakłócają jej świecące kontrolki, lampy uliczne oraz wszelkie inne źródła światła. Kontrolki zaklej, a na oknach zamontuj rolety nieprzepuszczające światła albo kup grube, ciemne zasłony. Zadbaj również o wywietrzenie pomieszczenia przed snem i temperaturę oscylującą w granicach 18-20 stopni Celsjusza.

Zadbaj o wygodę 

Dbając o zdrowy sen, nie można zapomnieć o komfortowym wyposażeniu łóżka, podstawę stanowi dobry materac dopasowany do naszej wagi i potrzeb. Jednak równie ważna jest poduszka i kołdra, które będą spełniały nasze indywidualne potrzeby. Szeroki wybór akcesoriów podnoszących jakość snu znajdziesz na stronie https://zdrowysen-sklep.pl/pl_PL/.

Nie planuj aktywności fizycznej wieczorem

Unikaj wysiłku fizycznego na 4 godziny przed snem, ponieważ powoduje on wyrzut adrenaliny, podniesienie tętna i ciśnienia krwi, co działa pobudzająco na organizm, który potrzebuje kilku godzin, aby płynnie przejść w stan spoczynku.