Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Stres oksydacyjny

15 września 2020


Życie w dobie XXI wieku stawia nie lada wyzwanie. Ludzkość jest narażona na ciągły stres w pracy, domu i na ulicy. Szybkie, niezdrowe posiłki, nadmierne ilości alkoholu, niedokończone terminy, zadłużenia, choroby bliskich, przebywanie w toksycznym środowisku. To tylko kilka ważnych aspektów, które mają ogromny wpływ na rozwój stresu oksydacyjnego w organizmie. A czym jest stres oksydacyjny? O tym poniżej.

Co to jest stres oksydacyjny?

Stres oksydacyjny, nazywany również stresem tlenowym, jest stanem zakłóconej równowagi w organizmie pomiędzy wolnymi rodnikami (utleniaczami) a antyoksydantami (przeciwutleniaczami). Utleniacze i przeciwutleniacze występują naturalnie w organizmie człowieka i mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wielu czynności życiowych. Organizm człowieka funkcjonuje poprawnie do czasu, gdy pomiędzy nimi nie występują zakłócenia. Natomiast jeśli dojdzie do spadku aktywności antyoksydantów lub wystąpi wzrost produkcji wolnych rodników w organizmie, pojawiają się nieprawidłowości. Właśnie wtedy pojawia się tzw. stres oksydacyjny.

Przyczyny stresu oksydacyjnego

Do najczęstszych przyczyn stresu tlenowego zalicza się czynniki zewnętrzne:
– życie w ciągłym napięciu nerwowym, codziennie towarzyszący uporczywy stres,
– niezdrowy styl odżywiania i spożywanie wysoko przetwarzanych produktów,
– brak aktywności fizycznej bądź nadmierna aktywność fizyczna,
– palenie papierosów,
– kontakt z toksycznymi substancjami, np. ołów,
– zanieczyszczone środowisko, np. smog,
– zbyt intensywne opalanie ciała,
– zażywanie poniektórych leków, np. leki przeciwdepresyjne, leki antykoncepcyjne, sterydy,
– a także picie alkoholu w nadmiernej ilości.

Jak może objawiać się stres oksydacyjny?

Stres tlenowy może objawiać się w różny sposób. Dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego organizmu. Stres tlenowy często charakteryzuje się nawracającymi bólami głowy, problemami z trawieniem, zaparciami, bólami mięśni i stawów, nieustającym zmęczeniem, stanami zapalnymi, czy nawet wysypką i swędzeniem skóry.

Skutki stresu oksydacyjnego

Jak większość dolegliwości stres tlenowy prowadzi do dalszych i zarazem poważniejszych kłopotów ze zdrowiem. Nadmiar wolnych rodników w organizmie może doprowadzić do:
– miażdżycy,
– zawału serca,
– udaru mózgu,
– choroby wieńcowej,
– uszkodzenia błony komórkowej skory oraz kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za starzenie się skóry,
– chorób nowotworowych,
– a nawet do choroby Parkinsona, czy Alzheimera.

Jak walczyć ze stresem oksydacyjnym?

Najważniejsze jest wziąć sprawy w swoje ręce i zrobić szczegółowy przegląd stylu życia. Następnie trzeba wyeliminować przyczyny zaburzonej równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami. Ograniczenie spożywania alkoholu, porzucenie papierosów i niezdrowego jedzenia zdaje się być koniecznością. Stres tlenowy można zneutralizować, wzbogacając swoją dietę o warzywa i owoce zawierające duże ilości przeciwutleniaczy. Konieczne jest prawidłowe nawadnianie organizmu. Należy wypracować sposoby radzenia sobie z codziennym stresem i napięciem nerwowym. Każda aktywność fizyczna ma dobroczynny wpływ na odpowiednie funkcjonowanie organizmu. Nie można jednak przesadzać. Wszystko w granicach zdrowego rozsądku.
W miarę możliwości unikać nadmiernej ekspozycji na słońcu oraz niesprzyjających leków.

Restauracja w Szczyrku

Redakcja myhealthystyle.pl

Redakcja MyHealthyStyle.pl to zespół pasjonatów zdrowego stylu życia, mody i urody. Tworzymy wartościowe treści, które mają na celu inspirowanie i wspieranie naszych czytelników w codziennych wyborach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak dopasować garnki do typu kuchenki
Zdrowie współczesnych mężczyzn
Hip-hop

Jesteś zainteresowany reklamą?