Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Wapń w organizmie człowieka

3 września 2020


Większość wapnia (99%) w organizmie znajduje się w tkance kostnej. Jego poziom wyrównywany jest w nerkach i jelitach.

Rola wapnia w organizmie

Większość z nas wapń kojarzy z prawidłową budową kości. Jest to główne zadanie tego pierwiastka. Jednak nie każdy wie, że właściwy poziom wapnia w organizmie jest warunkiem koniecznym w przebiegu wielu procesów fizjologicznych.

Krzepnięcie krwi to jedno z tych zjawisk, które wymaga udziału wapnia. Należy również pamiętać, że wapń uczestniczy w procesach układu nerwowego (np. jest pośrednikiem między odbieraniem bodźców a ich odpowiednim przetwarzaniem, a także powoduje skurcz mięśni). Opisany pierwiastek to element konieczny w przeprowadzeniu wymiany komórkowej.

Niedobór wapnia

Niedostateczny poziom wapnia w organizmie nazywany jest hipokalcemią. Wywoływać ją mogą niewydolność nerek lub marskość wątroby. Za odpowiednią wchłanialność wapnia odpowiedzialna jest witamina D. Dlatego tak, ważna jest suplementacja tego składnika w okresach wczesnego dzieciństwa. Wiele osób potrzebuje dodatkowej porcji witaminy D, by wyrównać poziom wapnia.

Wydaje się, że ciągły niedobór wapnia jest groźny szczególnie dla dzieci. Może być on przyczyną problemów z układem kostnym. Niski poziom wapnia u dzieci może spowodować krzywiznę, zahamowanie wzrostu. Niektóre upośledzenia umysłowe u dzieci również spowodowane są niskim poziomem wapnia.

Badania udowodniły, że osoby dorosłe ze zbyt niskim poziomem wapnia mogą mieć problemy z utrzymaniem stabilizacji psychicznej. Takie osoby są podatne na częste zmiany nastrojów (rozdrażnienie, brak cierpliwości, wybuchowość) i stany depresyjne.

Inne objawy hipokalcemii to także łamliwość włosów i paznokci a także zawroty głowy, które mogą kończyć się nawet utratą przytomności.

Nadmiar wapnia w organizmie

Hiperkalcemia czyli zbyt wysoki poziom wapnia w organizmie może być wywołany chorobami przytarczyc bądź chorobami nowotworowymi. Objawy hiperkalcemii związane mogą być ze złą praca nerek bądź zaburzeniami trawienia (nudności, wymioty, zła praca jelit). Złe samopoczucie, senność, problemy depresyjne również mogą być spowodowane wysokim poziomem wapnia.

Czynniki obniżające poziom wapnia w diecie

W zapobieganiu hipokalcemii najskuteczniej pomaga stosowanie prawidłowej, zbilansowanej diety. Należy pamiętać o czynnikach wpływających na zmniejszenie przyswajalności wapnia. Osoby narażone na niski poziom witaminy D mogą uzupełniać jej poziom za pomocą suplementów.

Do elementów diety wpływających na obniżenie poziomu wapnia we krwi zalicza się kofeinę i alkohol. Należy uważać na nadmiar spożywanej soli oraz składników zakwaszających znajdujących się min. w: herbacie, kawie, szczawiu, szpinaku.

Niestety nie tylko zła dieta ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Niski poziom wapnia może pogłębić się szczególnie u osób palących papierosy i tych, które nie dbają o dostateczną ilość aktywności fizycznej a jednocześnie narażone są na wysoki poziom stresu.

Wapń ma kluczowe znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, dlatego warto zadbać o jego właściwy poziom.

w gabinecie stomatologicznym

Redakcja myhealthystyle.pl

Redakcja MyHealthyStyle.pl to zespół pasjonatów zdrowego stylu życia, mody i urody. Tworzymy wartościowe treści, które mają na celu inspirowanie i wspieranie naszych czytelników w codziennych wyborach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Opiekacz do restauracji
Liofilizowane maliny

Drogocenne warzywo – burak

18 września 2020

Jesteś zainteresowany reklamą?