Botoks, czyli jad kiełbasiany, toksyna botulinowa jest często stosowaną substancją w medycynie. Używany jest on również w medycynie estetycznej. Chociaż najczęściej kojarzony jest z usuwaniem zmarszczek, warto wskazać, że może on również opóźniać ich powstawanie. Co warto wiedzieć o zabiegach botoksu?
Jak działa toksyna botulinowa?
Toksyna botulinowa jest zaliczana do kategorii neurotoksyn, czyli toksyn oddziałujących na układ nerwowy. Powoduje ona zaburzenie procesów przekaźnictwa nerwowego, osłabiając lub całkowicie blokując działanie mięśni.
Takie działanie powoduje, że toksyna botulinowa jest jedną z najsilniejszych toksyn na świecie. Gdy jednak jest ona stosowana w małych, kontrolowanych dawkach, wtedy może pomóc ona w osiągnięciu bardzo dobrych efektów terapeutycznych.
W medycynie botoks używany jest między innymi na zaburzenia pracy mięśni, między innymi nadmierne skurcze, zeza. W medycynie estetycznej znalazł on natomiast zastosowanie w likwidowaniu oznak starzenia. Najlepsze efekty przynosi w przypadku zmarszczek mimicznych, ponieważ to właśnie one tworzą się na skutek skurczów mięśni.
Botoks – kiedy warto z niego skorzystać?
Zabiegi z botoksem są używane w dwóch celach – aby usuwać widoczne już zmarszczki, a także po to, by zapobiegać ich pojawianiu się i pogłębianiu.
Za pomocą botoksu można usuwać zmarszczki mimiczne, które widoczne są w poniższych obszarach twarzy:
- Czoło – zmarszczki poprzeczne i podłużne, w tym tzw. lwia zmarszczka,
- Okolice oczu – zmarszczki widoczne wokół oczu, także kurze łapki, czyli zmarszczki pojawiające się w zewnętrznych kącikach oczu,
- Okolice ust – botoks pozwala wtedy na rozprostowanie zmarszczek palacza, czyli widocznych wokół ust, a także pomaga w redukcji bruzd nosowo-wargowych,
- Szyja – dzięki zabiegom z botoksem można zmniejszyć widoczność zmarszczek na szyi.
W poniższych celach używane są także zabiegi profilaktyczne z wykorzystaniem mniejszej ilości botoksu. Są one określane często jako baby botox albo mezobotox. Mogą by one stosowane również przez młodsze osoby, którym zależy na wydłużeniu atrakcyjnego wyglądu swojej skóry.
W tych celach można również wykonać zabieg botoksu w Krakowie, gdzie funkcjonują jedne z najlepszych gabinetów medycyny estetycznej.
Jak przebiega zabieg z botoksem?
Zabiegi z wykorzystaniem botoksu nie są inwazyjne i przeprowadzone przez sprawdzonego specjalistę są całkowicie bezpieczne. Nie wymagają one także szczególnych przygotowań oraz rekonwalescencji po zabiegu.
W trakcie procedury lekarz medycyny estetycznej wybiera odpowiednie miejsca, w których wstrzykuje się toksynę botulinową, a następnie podaje ją za pomocą cienkich igieł, kaniuli. Aby zredukować bolesność, można zastosować miejscowe znieczulenie w postaci kremu. Całkowity czas trwania zabiegu to najczęściej około 15 minut, dlatego nie jest on długi.
Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, mogą być widoczne na niej zasinienia i obrzęki. Objawy te jednak szybko mijają.
Efekty botoksu są widoczne zwykle po około 4-14 dniach od jego podania. Dochodzi wtedy do zablokowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Takie rezultaty obserwowane są najczęściej przez około 3-6 miesięcy. Zabiegi mogą być powtarzane, by podtrzymać efekty. Zaleca się prowadzenie ich w odstępach wynoszących minimum 3 miesiące.