myhealthystyle.pl

Myhealthystyle.pl – zdrowie, uroda, zakupy, moda

Lifestyle Uroda Zdrowie

Kolagen – jak bardzo jest nam potrzebny?

Czy zastanawialiśmy się kiedyś, do czego służy nam kolagen? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie, ponieważ jest to bardzo ważny składnik odpowiadający między innymi za odnowę komórek. Każdy człowiek posiada kolagen, choć może niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy. Niestety, z upływem lat ludzkie ciało traci zdolności do naturalnej produkcji kolagenu. W takim wypadku alternatywą są zastrzyki z kolagenu lub produkty zawierające ten składnik, takie jak kremy lub serum.

Kolagen – kluczowy składnik tkanek

Kolagen jest nadrzędnym budulcem tkanek, a jakie są właściwości kolagenu? Otóż kolagen jest niezwykle elastyczny, a przy tym wytrzymały, często nazywany jest białkiem młodości, chroni ludzkie narządy wewnętrzne i tworzy wokół nich warstwę ochronną. Na tym nie kończą się właściwości kolagenu, ponieważ pełni on jeszcze rolę obronną zapobiegając przenikaniu drobnoustrojów, komórek rakowych i toksyn. Jeśli zaś chodzi o wpływ na skórę, kolagen zapewnia odnowę komórkową, sprężystość i miękkość skórze dbając o właściwy poziom jej nawilżenia. Niedobór kolagenu może wywołać chorobę zwaną kolagenozą, którą mogą zwalczyć leki przeciwzapalne. Jeśli chcemy dbać o zdrowie i urodę, powinniśmy zainteresować się właściwościami kolagenu. Na modzie zyskuje kolagen do picia, który jest promowany szeroko w internecie.

Kolagen a układ krwionośny

Kolagen ma również zbawienny wpływ na ludzki układ krwionośny, trawienny i metabolizm. Dbanie o zdrowie i urodę nie jest już fanaberią elit, jest to trend, który propaguje coraz więcej ludzi z wymiernymi korzyściami dla siebie, jak i dla innych. Możemy to nazwać stylem życia ukierunkowanym na jego poprawę. Pamiętajmy jednak aby dbać o siebie odpowiednio wcześnie, kiedy kolagen w naszym ciele jeszcze jest na stabilnym poziomie i nie ma tendencji do spadku. W przypadku jego braku mogą doskwierać nam głębokie zmarszczki, cellulit lub wypadanie włosów. Jednak, jak we wszystkim należy zachować umiar, ponieważ po przekroczeniu zalecanej dawki kolagenu mogą wystąpić reakcje alergiczne.

Suplementy z kolagenem

Na rynku suplementów wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje kolagenu, a są to: kolagen rybi, wieprzowy i bydlęcy. Najlepiej przyswajalny dla człowieka jest ten pochodzenia rybiego, ponieważ najgłębiej wnika w ludzką skórę. Wyróżnia się dwa typy kolagenów, a różnią się one tym od siebie, że typ pierwszy jest najbardziej wartościowy dla ludzkiego organizmu, drugi z kolei nadaje ścięgnom elastyczność, a jego niedobór mocno ogranicza zakres ruchów. Produkcję kolagenu można stymulować przyjmując witaminę C i kwas hialuronowy, przy czym należy pamiętać aby te suplementy pochodziły ze sprawdzonych źródeł i od certyfikowanych producentów. Kolagen to inaczej białko, które jest bardzo ważną częścią tkanek łącznych oraz stanowi około trzydziestu procent wszystkich białek człowieku. Kolagen ma również szereg funkcji w ludzkim organizmie, jest składnikiem tkanki szklistej, rogówki, chrząstek, odpowiada za proces regeneracji, nawodnienia skóry, jest podstawą komórek śródbłonka czy choćby zapewnia sztywność kości i wytrzymałość tkanek.