myhealthystyle.pl

Myhealthystyle.pl – zdrowie, uroda, zakupy, moda

Lifestyle Uroda Zdrowie

Jakie są najczęstsze przyczyny łamliwych paznokci?

Zadbane paznokcie są ozdobą zarówno kobiecych, jak i męskich dłoni. Warto dołożyć wszelkich starań by były czyste, zdrowe i ładnie oszlifowane. Piękne paznokcie sprawiają, że człowiek jest lepiej odbierany przez otoczenie. Wiele badań naukowych udowodniło, że wygląd ma olbrzymie znaczenie dla powodzenia jednostki. Jeżeli dbamy o swój wizerunek, to automatycznie jesteśmy odbierani jako osoby porządne, zorganizowane i godne zaufania. To z kolei przekłada się na sukces w życiu osobistym i zawodowym. Każdy świadomie lub podświadomie zwraca uwagę na wygląd drugiej osoby. Nawet jeżeli deklarujemy, że wygląd nie ma dla nas znaczenia, to rejestrujemy takie informacje, jak brudne lub obgryzione paznokcie u osoby, z którą współpracujemy, lub z której usług korzystamy. Na to samo zwracają uwagę osoby, które stykają się z nami. Wszystko to sprawia, że warto dbać o wygląd swoich dłoni i inwestować w zdrowie swoich paznokci. Dzięki temu zyskamy większą pewność siebie.

Najczęstsze przyczyny łamliwych paznokci

O wizualną stronę dłoni możemy zadbać w salonie kosmetycznym. Oddając się w ręce profesjonalnej manicurzystki będziemy mieli pewność, że płytki naszych paznokci będą miały idealny kształt oraz perfekcyjnie naniesiony, modny kolor. Problem jednak zaczyna się w momencie, gdy nasze paznokcie są zniszczone lub osłabione. Zaczynają się rozwarstwiać i pękać. Próbujemy wtedy zrozumieć, jakie są przyczyny łamliwych paznokci. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Tak naprawdę możliwości są dwie. Pierwsza z nich to źle zbilansowana dieta uboga w składniki odżywcze. Druga natomiast dotyczy zewnętrznych czynników, które osłabiły naszą płytkę paznokcia. Mogły to być na przykład zbyt silnie działające substancje chemiczne lub urazy mechaniczne.

Na co zatem zwracać uwagę, aby paznokcie były twarde i wytrzymałe?

Kluczowa jest dieta bogata w kreatynę, która jest podstawowym budulcem płytki paznokcia. Również niedobory takich pierwiastków jak cynk, krzem i potas mogą mieć tutaj duże znaczenie. Dlatego też warto wprowadzić do swojej diety produkty bogate w wymienione składniki. Oczywiście musimy spożywać dużo witamin, zwłaszcza z grupy B, aby nasze ciało mogło sprawnie wytwarzać zdrową płytkę. Jeżeli nie jesteśmy w stanie spożywać odpowiedniej ilości warzyw, owoców i innych nieprzetworzonych produktów, to warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości suplementy diety. Innym ważnym aspektem dbania o paznokcie jest używanie rękawic ochronnych podczas sprzątania. Będziemy wtedy mieli pewność, że detergenty nie osłabią naszych paznokci. Negatywny wpływ na stan płytki może mieć również długie moczenie rąk w wodzie oraz mróz. Na szczęście również w takich okolicznościach możemy stosować odpowiednie rękawiczki.

Niezależnie od tego jakie są przyczyny łamliwych paznokci, możemy wykonać w domu kilka zabiegów, które poprawią ich stan. Wcieranie w płytkę olejku rycynowego lub oliwy z oliwek to kuracje znane od lat. Jeżeli zadbamy o odpowiednie odżywianie oraz będziemy zwracać uwagę, aby nasze dłonie nie miały kontaktu z czynnikami szkodzącymi, to z całą pewnością pożegnamy się z problemem łamliwych paznokci.