Nadciśnienie tętnicze jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Choruje na nie bardzo wiele osób, choć część z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlatego niezwykle istotne jest mierzenie ciśnienia tętniczego. Powinny to robić nie tylko osoby starsze, ale także i młode, ponieważ ta podstępna choroba coraz częściej dotyka ludzi w wieku nawet dwudziestu kilku lat. Przyczynia się do tego wszechobecny stres, siedzący tryb życia i niewłaściwa dieta.
Zapobiegaj nadciśnieniu
W wielu wypadkach nadciśnieniu tętniczemu można skutecznie zapobiegać. Należy przede wszystkim dbać o wagę, a to wiąże się z właściwą dietą. Należy organizmowi dostarczyć wszystkich niezbędnych substancji. Warto zmniejszyć ilość słodyczy, a zastąpić je owocami.
Niezbędna jest też codzienna porcja ruchu. Wcale nie muszą to być intensywne ćwiczenia. Wystarczy zmienić niektóre nawyki, żeby więcej się ruszać. Jeśli do pracy jeździmy samochodem czy komunikacją miejską, to wysiądźmy przystanek lub dwa wcześniej lub samochód zaparkujmy dalej od firmy. Gdy się da, możemy dojeżdżać rowerem. Zamiast jechać windą, idźmy schodami. Bardzo polecany przez specjalistów jest zwykły spacer.
Jak zachować się przy nadciśnieniu
Jeśli stwierdzimy u siebie nadciśnienie, to przede wszystkim niezbędna jest wizyta u lekarza. Ustali on przede wszystkim, dlaczego mamy nadciśnienie. Przepisze też odpowiednie leki, które musimy brać cały czas, a nie tylko, gdy ciśnienie podskoczy.
Trzeba też przez cały czas kontrolować ciśnienie, bo niekiedy organizm przyzwyczaja się do leków, które przestają działać. W zależności od zaleceń lekarza ciśnienie mierzy się codziennie lub rzadziej.
Lekarz zapewne zaleci też zmianę trybu życia oraz diety. W wielu przypadkach konieczne będzie zrzucenie kilku więcej kilogramów. Trzeba też zacząć się ruszać. Wskazówki podane wyżej bardzo się tu przydadzą.
Co jeść przy nadciśnieniu
Dieta przy nadciśnieniu tętniczym jest jednym z kluczowych elementów terapii. Może bardzo pomóc przy obniżaniu ciśnienia. Nie oznacza to jednak, że stosując odpowiednią dietę odstawiamy lekarstwa. To można zrobić wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Przy nadciśnieniu należy wykluczyć lub ograniczyć wiele dań i produktów. Niewskazane są tłuste mięsa i wędliny, nabiał, mleko, produkty wysoko przetworzone, większość konserw. Lepiej zrezygnować z potraw smażonych i pieczonych w dużej ilości tłuszczu oraz różnego rodzaju koncentratów, zup w proszku, tłustych i słonych przekąsek (orzeszki, chipsy itp.). Słodycze powinny być jadane wyłącznie okazjonalnie.
Białe, świeże pieczywo warto zastąpić ciemnym, pełnoziarnistym.
Zdecydowanie należy ograniczyć spożycie soli. Zamiast niej można wykorzystać zioła i przyprawy, które dodadzą smaku.
Co należy jeść? Wbrew pozorom dieta nadciśnieniowa wcale nie musi być nudna i niesmaczna. Potrawy można gotować, dusić bez tłuszczu, gotować na parze, piec na ruszcie lub w folii. Doprawione ziołami i różnymi przyprawami będą smakować doskonale.
Dużo warzyw i owoców, kasze i pełnoziarniste makarony świetnie wzbogacą menu.Z warzyw i owoców warto wybierać te z dużą zawartością potasu, którego często brakuje przy nadciśnieniu.