Strona główna
Zakupy
Tutaj jesteś

Jak kisić kapustę na zimę – sprawdzone sposoby

26 sierpnia 2022 Jak kisić kapustę na zimę


Kapusta kiszona tradycyjnym sposobem jest nie tylko smaczna, lecz także bardzo zdrowa. Zawiera ona mnóstwo witaminy C, zatem warto zajadać się nią w okresie jesienno -zimowym. Wzmacnia ona system odpornościowy oraz dba o właściwą florę bakteryjną. I co najważniejsze jest pozbawiona sztucznych środków konserwujących. Bez niej nie można by przyrządzić tradycyjnego, polskiego bigosu oraz wielu dań kuchni polskiej. Warto zatem zadbać o to, aby beczka kiszonej kapusty znalazła się na zimę w domowej spiżarce.

Jakie są najlepsze odmiany kapusty do kiszenia?

Każda doświadczona gospodyni domowa doskonale wie, że kapusta kapuście nierówna. Ukisić można nie tylko tę białą, lecz także pekińską i czerwoną. Która z nich zatem najlepiej nadaje się do tego celu?

Chcąc cieszyć się wyjątkowym smakiem kiszonki, warto sięgnąć po odmiany białej kapusty takie jak Liberator oraz Novoton. Do kiszenia najlepiej nadają się duże, białe, dojrzałe główki o zwartej strukturze. Wybierając zielone, niewyrośnięte głowy kiszonka może mieć szarawą barwę oraz być gorzka w smaku.

Gdy kiszenie wydaje się zbyt trudne, to wówczas warto wybrać produkt oferowany na stronie: https://delikatesy.ufukiera.pl/naturalnie-kiszona-kapusta-900ml,19. Kapusta kiszona Magdy Gessler jest przygotowywana według tradycyjnej, polskiej receptury. Doskonale nadaje się ona do świątecznego bigosu, jako surówka do ziemniaków, mięs i ryb.

Sprawdzony sposób na kiszenie kapusty

Wbrew pozorom, kiszenie kapusty nie jest wcale trudnym zadaniem. Chcąc się z nim zmierzyć, trzeba najpierw przygotować odpowiednie naczynie. Do tego celu doskonale nadaje się:

  • drewniana beczka,
  • kamienny garnek,
  • tradycyjny słoik ze szkła.

Kiszenie kapusty należy rozpocząć od jej dokładnego jej oczyszczania oraz poszatkowania. Następnie należy ją wymieszać z marchewką, ewentualnie kminkiem i dobrze nasolić. Według tradycyjnej receptury na kilogram kapusty należy dodać łyżkę soli, a następnie odczekać około godziny aż dobrze zmięknie. W celu wzmocnienia aromatu i smaku warto dodać także pieprz, ziele angielskie oraz iście laurowe.

Po upływie tego czasu kapustę należy przełożyć do wybranego naczynia i dobrze ugnieść drewnianą kulą do ubijania lubspecjalnym ubijakiem. Czynność tę należy wykonać bardzo dokładnie, gdyż bardzo ważne jest, aby kapusta puściła jak najwięcej soku.

Przygotowując bardzo dużą ilość kiszonki, warto ja ubijać na raty, a kisząc kilogram czy dwa kilogramy kapusty można ją od razu w całości przełożyć do niedużego naczynia i dobrze ubić.

Bardzo ważne jest to, aby nie napełniać kamionkowego garnka czy drewnianej beczki do pełna, gdyż podczas kiszenia kapusta fermentuje i podnosi się do góry. Jeśli naczynie będzie zbyt pełne, to wówczas sok wykipi.

Proces kiszenia kapusty opiera się na fermentacji, która trwa około dziesięciu dni. W tym czasie kiszonkę należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w pomieszczeniu o temperaturze ok. 20°C. Po upływie tego czasu można delektować się jej wyjątkowym smakiem. Dobrze ukiszona kapusta potrafi przetrwać w spiżarni całą zimę.

w gabinecie stomatologicznym

Redakcja myhealthystyle.pl

Redakcja MyHealthyStyle.pl to zespół pasjonatów zdrowego stylu życia, mody i urody. Tworzymy wartościowe treści, które mają na celu inspirowanie i wspieranie naszych czytelników w codziennych wyborach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak kisić kapustę na zimę
prezent dla młodych rodziców
balkon

Jesteś zainteresowany reklamą?