Matka Natura obdarzyła nas wieloma naturalnymi lekarstwami, o których właściwościach, działaniu i wpływu na zdrowie często nie mamy pojęcia. Jednym z nich jest olejek z rokitnika, określany również mianem „złota Syberii”, mającym w składzie aż 190 różnych składników bioaktywnych. Na co zatem pomaga? W jakich przypadłościach warto po niego sięgnąć?
Olejek z rokitnika dla zdrowia
Spadek odporności organizmu, częste infekcje, kruche naczynia krwionośne czy krwawiące dziąsła mogą świadczyć o tym, że w organizmie brakuje witaminy C. Świetnym specyfikiem, który pozwoli wyregulować wszelkie niedobory jest olejek z rokitnika, który zawiera znaczne jej ilości, zróżnicowane jednak pod kątem miejsca występowania rośliny. Na terenach wydmowych jest jej najmniej (120-315 mg%), podczas gdy w górach środkowej Europy najwięcej (405-1100 mg%).
Olejek z rokitnika jest również nieoceniony dla układu krwionośnego. Dzięki dużej zawartości kwasów Omega 3, 6, 9, flawonoidów oraz makroelementów, roślina wspiera serce, obniża poziom złego cholesterolu, zabezpiecza przed zmianami miażdżycowymi, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia udaru mózgu czy zawału serca.
Olejek z rokitnika w swoim składzie zawiera prowitaminę A (karotenoidy), która pozytywnie działa na narząd wzroku, a także znajduje zastosowanie przy leczeniu tzw. kurzej ślepoty.
Olej z rokitnika jest bardzo lubiany w kosmetyce i szeroko pojętej branży beauty. Stanowi częsty dodatek do kremów, w tym również tych przeznaczonych do regeneracji skóry uszkodzonej przez promienie słoneczne. Dzięki dużej zawartości fitosteroli i flawonoidów, opóźnia procesy starzenia się skóry, chroniąc przed powstawaniem zmarszczek i przyspieszając procesy regeneracyjne skóry. Olejek z rokitnika używany jest do pielęgnacji skóry przesuszonej, łuszczącej i zniszczonej.
Liczne badania wykazały również, że rokitnik wywiera dobroczynne działanie w przypadku odmrożeń i oparzeń. Przyspiesza gojenie się ran, przez co jego stosowanie jest polecane również u osób z odleżynami.
Czy olejek z rokitnika może być używany przez wszystkich?
Wydawać by się mogło, że skoro rokitnik jest rośliną o tak szerokim spektrum pozytywnych właściwości, jego użytkowanie nie niesie za sobą żadnych przeciwwskazań. Jak się okazuje, nie jest to produkt dla każdego. W sposób szczególny powinny obchodzić się z nim osoby cierpiące na zapalenie pęcherzyka żółciowego, z kamicą żółciową oraz zapaleniem trzustki i wątroby. W tych przypadkach, stosowanie olejku z rokitnika powinno być wcześniej poprzedzone konsultacją z lekarzem specjalistą.
Artykuł sponsorowany