Przeciwutleniacze, czyli właśnie naturalne oksydanty to substancje niezwykle korzystne dla naszego organizmu. Spowalniają procesy starzenia oraz chronią nas przed stresem oksydacyjnym, tym samym mając właściwości antynowotworowe. Dlatego każdy z nas powinien wiedzieć, z jakich produktów korzystać i w jaki sposób je przygotowywać, by spożywać odpowiednią ilość tych dobroczynnych składników.
Jak działają naturalne oksydanty i dlaczego są takie istotne?
Te związki chemiczne, czyli np. karetonoidy, witamina A, C czy E, regulują ilość wolnych rodników w naszych organizmach. Liczba wolnych rodników musi być ograniczona i wtedy mają one pozytywne działanie. Niestety ze względu na wolny elektron lubią one łączyć się z innymi cząsteczkami białek, lipidów czy węglowodanów. A to może mieć już bardzo niekorzystne skutki i wywoływać różne choroby, takie jak miażdżyca, astma, wszelkiego rodzaju choroby zapalne czy nawet nowotwory. Dlatego tak ważne jest spożywanie oksydantów, by zapobiegać nim będzie za późno.
Największa ilość naturalnych oksydantów znajduje się w świeżych owocach i warzywach. Nawet w trakcie zimy możemy zaopatrzyć się w produkty mrożone i to z nich korzystać. Przechowywane w takiej formie nie tracą swoich właściwości i mogą być z powodzeniem stosowane jako zamienniki świeżych produktów.
Najistotniejsze będą trzy główne witaminy: C, A i E. Witaminę C znaleźć możemy w takich produktach jak natka pietruszki, w cytrusach, czarnej porzeczce, a nawet szpinaku, papryce czy oczywiście warzywach kapustnych. Można ją również suplementować w formie tabletek albo proszku, który można dodawać do owsianki albo rozpuszczać w wodzie. Witaminę A w największej ilości znajdziemy w marchewce, a także w rybach takich jak tuńczyk, w jajkach oraz podrobach (wątróbka, serca). Duże jej ilości mają także pomarańczowe owoce i warzywa, takie jak dynia, brzoskwinia czy morele. Natomiast witamina E znajduje się głównie w olejach, a także pestkach dyni.
Przyprawy i herbaty
Oprócz witamin istotne będą również przyprawy czy nawet herbaty. Najsilniejsze działania wykazywać będą takie przyprawy jak goździk, cynamon, oregano czy kurkuma. Potrawy wzbogacone tymi przyprawami nie tylko sprawią, że posiłek zyska na jakości, ale my dostarczy organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dodać można także imbir, pieprz czarny oraz bazylie. Antyoksydantem w formie płynnej będzie zaś zielona herbata, która dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn. W jej składzie znajdują się antyoksydanty silniejsze nawet 100 razy od antyoksydantów zawartych w witaminie C. Taki napar dodatkowo usprawni pamięć i przyspieszy metabolizm. Można pić również herbatki miętowe, a także napary z szałwii oraz melisy.
Wszelkiego rodzaju orzechy, w tym głównie orzechy włoskie, laskowe oraz pistacje uznane są również za jedne z silniejszych antyoksydantów, dodatkowo pozytywnie wpływając na ukrwienie mózgu. Czerwone wino, dzięki resweratrolowi również przyczynia się do ochrony przed wolnymi rodnikami, w rezultacie opóźniając procesy starzenia i chroniąc przed nowotworami.